UNIPO PRESS: Prvý deň Akademického Prešova priniesol domáce i zahraničné inscenácie

Prvý deň Akademického Prešova priniesol domáce i zahraničné inscenácie

 

Slovenské divadlo v Londýne predstavilo pôsobivú inscenáciu (Foto: Dominika Grošková)

Slovenské divadlo v Londýne predstavilo pôsobivú inscenáciu (Foto: Dominika Grošková)

 

Akademický Prešov po víkendovom úvodnom programe v pondelok prepukol naplno. Divadelných nadšencov potešili viaceré inscenácie, ktoré si pripravili študentské divadlá, súbory zo Slovenska i zahraniční hostia. 

V prvý deň Akademického Prešova sa v prešovskom klube Wave predstavil poľský divadelný súbor Teatr Kantor Wymiani Myśl. Hra s názvom Stojím na scéne sa niesla v duchu pomyselného dialógu s poľským divadelníkom Tadeuzsom Kantorom. Ústrednou postavou bola Infantka z obrazu Diega Velazquéza. Medzi významné rekvizity v hre patrili dáždnik a kufor, ktoré poukazovali na zdroje umelcovej inšpirácie pri jeho tvorbe. Inscenácia pôsobila ako sen odohrávajúci sa pred divákovými očami počas prestávky na čaj. Javisko sa zas stalo obrazom umelcovej pracovne.

 

Akademický Prešov otvoril Peter Kónya

Po predstavení sa program presunul na Veľkú scénu Divadla Alexandra Duchnoviča. Akademický Prešov oficiálne otvorila moderátorka Eva Peknušiaková. Divákov srdečne privítala na 52. ročníku Akademického Prešova a slovo odovzdala rektorovi Prešovskej univerzity, Petrovi Kónyovi.

Po oficiálnom otvorení sa v DAD odohrala divadelná hra Slovenského komorného divadla v Martine. Išlo o incenáciu z pera ruského prozaika a dramatika Nikolaja Vasilieviča Gogoľa – Hráči. Komédia o podvode a podvodníkoch ukázala, aká je sila nehynúcej túžby človeka po peniazoch. Podvod bol v hre vykreslený ako životný štýl, podvodník ako šikovný a ambiciózny človek. Dielo ruského klasika aj po rokoch oslovuje divákov a naznačuje, že kto v živote staví iba na jednu kartu, môže prísť o všetko. V réžii Lukáša Brutovského dostali priestor mladí herci martinského divadla – ako napríklad Marek Geišberg, Tomáš Grega, Daniel Žulčák, Jaroslav Kysel, Tomáš Mischura a ďalší.

 

Ani podvodník si nemôže byť istý, že nebude podvedený (Foto: Dominika Grošková)
Ani podvodník si nemôže byť istý, že nebude podvedený (Foto: Dominika Grošková)

Vo Wave hľadali lásku dve bosorky

O 20.00 sa večerný program presunul do klubu Wave, kde sa predstavilo Študentské divadlo VYDI z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Študenti si na pondelok večer pripravili komediálnu hru Láska, láska a znova láska, ktorú na domácej pôde premiérovali 18. apríla. Dve nie veľmi príťažlivé bosorky už prestalo baviť žiť osamote a rozhodli sa nájsť si životných partnerov, ktorí by ich urobili šťastnými. Prvým miestom, kam zamieria počas svojho lovu, je univerzita v Nitre. V jej okolí možno nájsť množstvo švárnych mládencov. Obe bosorky sa zamilujú do dvoch študentov a keďže si uvedomujú, že nepatria medzi najväčšie krásavice, namiešajú si elixír lásky. Vďaka nemu majú možnosť získať srdce študenta, ktorý sa im páči. Veci sa však skomplikujú a svieža komediálna dráma naberá rýchly spád. Nitrianski študenti svojím trefným humorom dobre pobavili prešovské publikum.

 

Nitrianski študenti na Akademickom Prešove (Foto: Dominika Grošková)
Nitrianski študenti na Akademickom Prešove (Foto: Dominika Grošková)
Bosorky zatúžili po láske mladých zajačikov (Foto: Dominika Grošková)
Bosorky zatúžili po láske mladých zajačikov (Foto: Dominika Grošková)

Pondelok ukončila hra so silným posolstvom

Po 21. hodine sa diváci presunuli opäť na Veľkú scénu DAD, kde ich čakalo Slovenské divadlo v Londýne s inscenáciou Mami, čo si chcela?. Hra opisuje pocity matiek, ktorých deti sa rozhodli migrovať a usadiť sa vo Veľkej Británii. Keďže ide o tzv. verbatim divadlo“, scenár je dotvorený autentickými výpoveďami z nahrávok či rozhovorov. Herci na javisku stvárnili viacero žien, matiek, pričom každá z nich sa s odchodom detí vyrovnáva po svojom. Mnohí z nich pritom takéto odlúčenie zažili na vlastnej koži a vžili sa tak do situácie vlastných rodičov. „Herci sú Slováci, ktorí žijú momentálne v Londýne alebo v jeho okolí, stretávali sa a skúšali v Londýne vo svojom voľnom čase, keďže divadlo, bohužiaľ, nie je ich väčšinová činnosť, ale aspoň takto sa môžu umelecky realizovať,“ vysvetlila v úvode Juliana Sersenová, ktorá inscenáciu režírovala a zároveň k nej skomponovala text aj hudbu.

 

Hra reflektuje pocity opustených matiek (Foto: Dominika Grošková)
Hra reflektuje pocity opustených matiek (Foto: Dominika Grošková)

Divadlo túto inscenáciu opisuje ako Migrantskú hru č. 2, keďže problematike ekonomickej migrácie sa súbor venoval už v rokoch 2015 – 2016. „Veríme, že hra bude pre divákov zaujímavá, pretože je na zaujímavú tému a podaná je zaujímavým spôsobom. Toto je vlastne naše druhé predstavenie, na tejto hre ešte stále pracujeme, je to rozpracovaná verzia. Predstavenie chceme posúvať a formovať ďalej,“ uviedla režisérka Sersenová.

Predstavenie Mami, čo si chcela? bolo pôsobivým záverom večera. Hra veľmi verne načrtla emócie, aké prežívajú rodičia, keď sa ich deti rozhodnú usadiť sa v cudzej krajine. Nemusí to byť len Veľká Británia či Londýn. Inscenácia so sebou niesla veľmi silné posolstvo. Myšlienky boli zaobalené v komických scénach, no trpký zármutok z jednotlivých viet sa nedal nepocítiť. Predstavenie bolo pôsobivejšie o to viac, že samotní herci boli tými, ktorí svojich rodičov opustili.

 

Dráma hercov z Londýna bola pretkaná silnými emóciami (Foto: Dominika Grošková)
Dráma hercov z Londýna bola pretkaná silnými emóciami (Foto: Dominika Grošková)

Pondelkový program Akademického Prešova bol nabitý zaujímavými predstaveniami – jedny vyvolali úsmev, iné zamyslenie. Aj naďalej vás budeme informovať o predstaveniach a programe, ktorý si pre vás v nasledujúcich dňoch pripravili organizátori Akademického Prešova.

Článok vznikol v spolupráci s Natáliou Turcovskou

 

CELÝ ČLÁNOK:

https://unipo-press.sk/prvy-den-akademickeho-presova-priniesol-domace-i-zahranicne-inscenacie/

Zdieľajte túto stránku
Top