unipo-press.sk: Akademický Prešov (pondelok)

Prvý deň Akademického Prešova je za nami. Pri množstve podujatí, ktoré prebiehajú v rámci 51. ročníka Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, je ťažké vybrať si. Spolu s Patrikom vám priblížime čo-to z pondelňajších udalostí v Prešove – a nechýba ani rozhovor s herečkou Birute Mar.

Bohatý program sa začal o 14.00 podujatím s názvom HRA – TVORIVOSŤ – IMPROVIZÁCIA, na ktorú ste sa mohli prísť pozrieť do budovy Pedagogickej fakulty našej univerzity. Hneď po nej prebehla Prezentácia tvorivej dielne v Evanjelickom kolégiu, ktoré predstavilo svoj kultúrny a filozofický význam v kontexte novodobých dejín pedagogiky a kultúry v stredoeurópskom priestore.

Divadlo Alexandra Duchnoviča o 16.00 prenechalo svoju Veľkú scénu Divadlu Ja a My pri Katedre hudby PF UKF v Nitre, kde svoje bakalárske projekty predstavili režisérky Júlia Vlčková, Dana Takáčová a Bernadeta Slaninková. Každé z týchto predstavení trvalo približne 10 – 15 minút. Katedra hudby sa venuje výchove hudby pre pedagógov, ktorí svoje vzdelanie neskôr môžu zúročiť napríklad pri vyučovaní na základných umeleckých školách.

Prvým predstaveným bakalárskym projektom bola Šatňa od režisérky Júlie Vlčkovej. Niekoľko mladých herečiek nám ponúklo pohľad do divadelnej šatne, kde spolu tieto mladé dámy súperili o miesto na konkurze. Diváci v hľadisku mali pocit, že dokonca aj to, ako si študentky menia scénu medzi jednotlivými pasážami, je stále hrané.

Pokračovala režisérka Dana Takáčová s predstavením s názvom Ja. To upúta vašu pozornosť hneď niekoľkokrát. Šlo o pohybové, tanečné divadlo, kde dve herečky bez slov predstavili zaujímavou formou vnútorný príbeh jednej z dám. Netradičným prvkom bolo využitie dataprojektora, vďaka ktorému publikum videlo aj to, čo sa deje na displeji mobilného telefónu tejto postavy.

Trojicu bakalárskych projektov ukončila režisérka Bernadeta Slaninková, ktorá prišla s naozaj milou myšlienkou. Javisko sa na krátky čas stalo nebeskou čakárňou pre ešte nenarodené deti, ktoré postupne absolvovali napríklad kurz prvého plaču či úsmevu, ktorý dojme všetky matky. Pripravené dievčatká sa tak mohli vydať na dobrodružstvo do života – ak boli vybrané. Zápas o každé miesto bol vskutku vtipne a nápadito spracovaný. Každopádne, všetky predstavenia študentiek z Nitry boli svojské a špecifické, a to najmä použitím hudby a tanečných prvkov v jednotlivých projektoch – ako sa na absolventky Katedry hudby patrí.

V programe Akademického Prešova hosťovali aj dve divadlá zo zahraničia. O 17.30 ste mali príležitosť vychutnať si Art Way Theatre z Prahy. Na Malej scéne sa predstavila Ivana Gibová s inscenáciou Borderline.

O 19.00 bola na doskách Veľkej scény DAD na programe divadelná hra Dostojevského anjeli, ktorú stvárnila litovská herečka Birute Mar z Národného činoherného divadla vo Vilniuse.

„V tejto hre som odohrala päť rolí, piatich postáv zo známych Dostojevského diel, ako je napr. Idiot, Bratia Karamazovci, Diablom posadnutí,“ uviedla herečka, ktorá vysoko hodnotí Dostojevského genialitu a aktuálnosť v každej dobe.

Dá sa povedať, že hra teda spája do jedného celku tie najzaujímavejšieho charaktery vytvorené autorovým géniom a vytvára tak niečo unikátne, s čím vlastne súhlasila aj samotná aktérka:

„Myslím si, že všetko od Dostojevského je svojím spôsobom unikátne. Hoci nikdy nevytváral drámy, vždy sme sa na divadelnej škole v Petrohrade, kde som študovala, kvôli jeho vyjadrovaniu pocitov a motivácie postáv pozerali na neho ako na dramatika.“

Hoci bola na pódiu celý čas sama, zámerný minimalizmus v obsadení i kulisách zapôsobil efektne a predstavenie odohrané v ruskom jazyku prilákalo slušný počet divákov, ktorí odtiaľ odchádzali s príjemnými dojmami.

Záver prvého dňa Akademického Prešova ešte patril Teátru Komika z Levíc, kde Štefan Jurča a Renáta Jurčová predstavili projekt Kipling verzus Thákur. Rovnobežné priamky o 20.00 na Malej scéne DAD a na Veľkej ste si mohli o 21.45 vychutnať ešte Výpredaj a Improligu.

Nenechajte si ujsť ani ďalšie podujatia v rámci 51. ročníka Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska. Unipo Press bude pri tom.

Zdroj: Unipopress – Akademický Prešov (pondelok)

Zdieľajte túto stránku
Top