Akademický Prešov slávnostne otvorili známe osobnosti

Nedeľa 23. apríl. Historická budova Divadla Jonáša Záborského sa o 18.30 zaplnila milovníkmi umenia. Na slávnostnom otvorení festivalu Akademický Prešov nemohol chýbať ani Unipo Press.

51. ročník Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska otvorila Eva Peknušiaková z Katedry komunikačných a mediálnych štúdií Prešovskej univerzity. Jej prianie o inšpiratívnom týždni plnom skvelých umeleckých výkonov podčiarkol vo svojom príhovore aj rektor univerzity profesor Peter Kónya.

„Nech je tento ročník minimálne rovnako vydarený ako ten predchádzajúci – a nech žije divadlom.“

Svoju zásluhu na tomto týždni má aj zakladateľ Akademického Prešova. Vďaka teda patrí aj slovenskému dramatikovi a zároveň aj riaditeľovi AP – profesorovi Karolovi Horákovi.

Divákov v hľadisku DJZ nebolo málo. Medzi nimi nechýbali ani osobnosti z našej univerzity či samotný riaditeľ divadla Ján Hanzo. Diváci si po oficiálnom otvorení mohli vychutnať skvelú tragikomédiu holandského autora Gera Thijsa s názvom Starí majstri.

„Žarty od človeka, ktorý nemá zmysel pre humor, treba brať vážne.“

Svoje umenie v tejto inscenácii predviedli herci bratislavského Štúdia L+S Milan Lasica a Martin Huba. Pod režisérskou taktovkou Juraja Nvotu (aj keď režírovania sa dotkli takpovediac všetci títo muži) bratia Filip a Richard rozosmievali obecenstvo počas celého predstavenia.

„Sme dvaja. Starneme a blbneme, no každý svojím spôsobom.“

Príbeh o súrodencoch zo slávnej divadelnej rodiny. Sledujeme ich v hereckej šatni pri spoločnom predstavení, ktoré má premeniť ich zlosť na spoluprácu. Predstavenie o tom, ako si k sebe dvaja bratia hľadajú naspäť cestu, však ešte len otvorilo týždeň plný (nielen) divadelného umenia v Prešove. Kompletný program nájdete v tomto článku.

Redakcia časopisu Unipo Press vás počas Akademického Prešova bude sprevádzať prostredníctvom aktuálnych článkov – vďaka nám vám nič dôležité z 51. ročníka Súťaže umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska neunikne.

Zdroj: Unipopress – Akademický Prešov slávnostne otvorili známe osobnosti

Zdieľajte túto stránku
Top