AP prinesie na divadelné dosky dramatické umenie vysokoškolákov

Prešov 21. apríla (TASR) – Súťaž amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska Akademický Prešov (AP) otvorí svoj 51. ročník v nedeľu 23. apríla v Prešove. Počas šiestich dní sa na viacerých divadelných scénach aj v netradičných priestoroch predstavia súťažné študentské divadlá z celého Slovenska. AP dáva priestor aj nesúťažným inscenáciám profesionálnych a poloprofesionálnych súborov. V aktuálnom ročníku sa súťaží v kategóriách študentské divadlo, vlastná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film.

Riaditeľ festivalu Karol Horák pre TASR uviedol, že tohtoročný AP sa nesie pod klasickými heslami tvorivosti, imaginácie, autentickej výpovede mladých vysokoškolákov. „Z hľadiska súťažných kategórií prešiel Akademický Prešov drobnými zmenami. Tento rok sa už nerealizuje súťaž v umeleckom prednese, ale máme tu napríklad kategóriu amatérskej filmovej tvorby, čo je vlastne kontakt s vysokoškolskými centrami, kde sa študuje masmediálna kultúra. Sú to programy zamerané na experiment a na komunikatívnosť tak trošku v intenciách improvizovaného divadla,“ uviedol Horák. Vyjadril presvedčenie, že sa naplnia ich ambície, ktoré mali pri vyhlasovaní 51. ročníka AP.

Slávnostné otvorenie festivalu bude v nedeľu 23. apríla v historickej budove Divadla Jonáša Záborského (DJZ) o 18.30 h, kde sa po oficiálnom akte predstaví bratislavské Štúdio L+S s inscenáciou Starí majstri s Milanom Lasicom a Martinom Hubom. Ešte predtým na Malej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča (DAD) uvedie svoju súťažnú hru Rusalka Študentské divadlo VYDI pri Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre. Predpoludním sa bude konať seminár o alternatívnom divadle.

V priebehu budúceho týždňa sa na malej aj veľkej scéne DAD, v historickej budove aj v experimentálnej sále DJZ, v Študentskom divadle Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity, v židovskej synagóge i na pódiu v centre mesta predvedú amatérske aj profesionálne divadlá. Do súťaže sa prihlásili vysokoškolské súbory z Nitry, Košíc, Levíc, Bratislavy, Banskej Bystrice a Prešova.

V nesúťažnej časti sa diváci môžu tešiť na viacero domácich súborov z Bratislavy, Popradu, Spišskej Novej Vsi, Topoľčian. Spoza hraníc prídu ukázať svoje produkcie dva české súbory Art Way Theatre z Prahy a Divadelná fakulta Janáčkovej akademie múzických umění z Brna. Z Litvy pricestujú členovia Národného činoherného divadla vo Vilniuse, z Maďarska súbor Homo Ludens Project zo Szegedu. Milovníci Tálie sa môžu tešiť aj na Slovenské komunitné divadlo z Londýna z Veľkej Británie.

AP dáva priestor aj pre organizovanie odborných seminárov, workshopov, literárni vedci a teatrológovia budú hovoriť o hre, tvorivosti a improvizácii. Organizátori nezabudli ani na nočné Výpredaje a Improligy, na ktorých dostanú priestor zaujímavé zoskupenia umelcov.

V stredu 26. apríla začne program Dramafestom, na ktorom súbory vystúpia s dramatizáciou v cudzích jazykoch. Popoludní účastníci AP prídu v sprievode z univerzity do centra mesta, kde ich prijme na radnici primátorka mesta Andrea Turčanová. Táto spolupráca začala už vlani pod spoločným názvom Univerzita mestu – mesto univerzite. Program bude pokračovať na hlavnom pódiu v centre mesta podujatím Unipo Fest, kde sa predstavia známe kapely.

Posledný festivalový deň začne prezentáciou workshopov. Na divadelných doskách budú ešte finišovať umelecké vystúpenia. Program vyvrcholí o 21.00 h na Veľkej scéne DAD galaprogramom a vyhlásením výsledkov AP 2017.

Výnimočnosť festivalu vidí Horák v tom, že sa koná v Prešove a že dokázal prežiť aj krízové obdobia, kedy neboli peniaze a hrozilo, že sa preruší alebo sa bude robiť každé dva roky. „Ja mám s festivalmi takú skúsenosť, že keď sa tá periodicita preruší, môže to veľmi ľahko znamenať jeho definitívne ukončenie,“ povedal Horák. Vyzdvihuje aj jeho schopnosť, že si uchoval tú existenciu dávať priestor autentickému generačnému prejavu, ktorý je trošku alternatívny a v polemike s oficiálnou konzumnou a tiež komerčnou kultúrou. Na AP vyrástli viacerí herci, moderátori, ale začínali tu aj budúci riadiaci pracovníci kultúrnych inštitúcií, literáti a vedci.

Zdroj: Skolskyservis – AP prinesie na divadelné dosky dramatické umenie vysokoškolákov