Deň štvrtý_FOTOREPORT Aryny Kniazevy

Tanečné divadlo Çava KK FF UKF, Nitra

Anna Kertészová: Ne-súzvuk

ON/súťažná inscenácia

Nepohodlie, strach, disharmónia, únik, prijatie, návrat, cesta a celistvosť sú slová, ktoré sprevádzajú túto experimentálnu tanečnú performanciu. Ne-súznenie dianí, akcií i reakcií. To, čo vnímaš, to čo cítiš – kúsok mojej, kúsok tvojej, kúsok našej človečiny.

Performerka: Anna Kertészová

17.45 / VS DAD

Divadlo Crocus Theatre, Košice

Zanni Saffron: Monroe

ON/súťažná inscenácia

Príbeh Normy Jeane Baker – jej životný osud a rodinné prekliatie, ktorému verila až do smrti. Ak sa neodpútame od svojich strachov a bolestí z minulosti, budú sa nám neustále pripomínať pri všetkom, do čoho sa pustíme. Môžeme utiecť kamkoľvek, pred sebou však neujdeme.

Autorské spracovanie príbehu Normy Jeane nemá životopisný charakter, je skôr inšpiráciou príbehom hviezdnej ikony. Zámerom je zobrazenie vnútorného sveta Marilyn ako Normy Jeane v čase, keď ju pri živote držal jej veľký sen, ktorý sa, paradoxne, stal jej záhubou. Celým príbehom sa nesie motív opúšťania.

Účinkujú: Andrea Zaniyah Šafran, Kristína Jacková

18.15 / VS DAD

Divadlo Crocus Theatre, Košice

Zanni Saffron: Odkaz (pohybové divadlo)

ON/súťažná inscenácia

Príbeh skúma hranice medzi skutočným umením a umením showbiznisu. Aká je tvorivá duša umelca a čo sa s ňou stane, ak prepadne klišé a prázdnym umeleckým vyjadreniam. Pohybové divadlo využívajúce francúzsku hereckú školu J. L. Barraulta, Mejerchoľdovu biomechaniku a umenie prežívania K. S. Stanislavského.

Tvorivý tím: Andrea Zaniyah Šafran, Kristína Jacková, Alexandra Mišľavceva, Cynthia Nagyová, Daniela Vojtaneková, Ema Boóczová, Jakub Ruščin, Natália Andrášová, Veronika Grichová

19:00 / MS DAD

Divadlo Alexandra Duchnoviča

Michał Walczak: Pieskovisko

Kedy dospievame? A čo to vlastne dospelosť je? A je vôbec žiadúca v dobe hyperreality, kedy už nie je možné presne určiť, čo je skutočné a čo je fiktívne? Kedy preberáme zodpovednosť za vlastné činy? Dokážeme dať najavo svoje city? Túžime ešte po trvalých vzťahoch? Nie sme aj v dospelosti stále deťmi a už v detstve dospelými? Sú ON a ONA ešte skutoční alebo to sú už len znaky vo virtuálnom svete? Najlepšia hra 21. storočia pre dvoch hráčov.

Inscenácia bola nominovaná na cenu Akadémie divadelných tvorcov a vo výbere festivalu Dotyky & spojenia.

Na festivale Nová dráma získala Cenu za invenčné inscenačné spracovanie textu, vytvorenie podmanivej atmosféry, organicky komunikujúcej s divákmi.

Hosťovala na festivale Palm Off v Divadle pod Palmovkou v Prahe.

Autor divadelnej hry: Michał Walczak

Réžia: Braňo Mazúch a h.

Asistent réžie: Jozef Pantlikáš

Hrajú:

Iveta Fejková, Ona
Zdenka Kvasková, On

Preklad: Jaroslav Sisák a h.

Scéna: Braňo Mazúch a h.

Kostýmy: Lenka Rozsnyóová a h.

Zvuk: Milada Tuptová

Svetlá: Anton Miščík, Richard Tanislo

Stavba scény: Štefan Hanuščin, Jozef Novák, Juraj Sovák

Rekvizity: Jozef Novák

Garderóba: Silvia Novotná, Katarína Lešková

Jazyková spolupráca: Peter Medviď a h.

Autorka fotografií: Aryna Kniazeva

Text: Diana Laciaková