Najlepšia inscenácia sezóny 2012/2013 na AP: UNTITLED Slávy Daubnerovej

 

DIVADLO P.A.T.

Sláva Daubnerová: Untitled

 

Sólová pohybovo-vizuálna performancia inšpirovaná dielom fotografky Francescy Woodman.

Koncept, réžia, performer: Sláva Daubnerová

 

Dosky za Najlepšiu inscenáciu sezóny 2012/2013

Nominácia v kategóriach Najlepšia réžia a Najlepší ženský herecký výkon

Cena Nadácie Tatra banky za umenie v kategórií Mladý tvorca v oblasti Divadlo

Výročná cena Literárneho fondu za réžiu

 

RECENZIA DIVADELNEJ KRITIČKY SONE SMOLKOVEJ V PRAVDE:

5 HVIEZDIČIEK Z 5

Smutná nahá fotografka

Vytvoriť inscenáciu o fotografke, ktorá ukončila svoj život vo veku 23 rokov a ktorá po sebe okrem svojich fotografií zanechala len minimum materiálov, je krok vyžadujúci si veľkú odvahu. Tá však divadelníčke Sláve Daubnerovej nechýba. Našťastie. Aj vďaka tejto odvahe mohla vzniknúť inscenácia rovnako krásna a znepokojivá ako fotografie, ktoré boli jej inšpiráciou

Bez názvu a bez slov

Francesca Woodmanová vytvorila počas svojho krátkeho života neobyčajné dielo. Čiernobiele expresívne obrazy, v ktorých dominuje jej nahé telo v nezvyčajných pózach, začali verejnosť priťahovať až po jej samovražde v roku 1981. Väčšina fotografií nemala názov a bola označená ako Untitled. Názov divadelnej inscenácie, inšpirovaný dielom tejto nezvyčajnej fotografky, znie preto rovnako.

Herečka a režisérka Daubnerová sa v divadle P.A.T. systematicky sústreďuje na divadlo vizuálne príťažlivé, dokumentárne a fragmentárne. V prípade tejto inscenácie zachádza ešte o kus ďalej. Kým vo svojich minulých inscenáciách predvádzala fragmenty zo života, v Untitled ukazuje fragmenty z procesu tvorby.

Divák tak v „priamom prenose“ sleduje, ako Woodmanová s pomocou samospúšte tvorí svoje najslávnejšie fotografie. Sústredené scény dopĺňa len hudba a projekcia poznámok o fotografiách a denníkových zápiskov. Slová sú zbytočné. Aj napriek tomu, že sa na javisku nerozpráva, divák príbeh vidí vo fotografiách, ktoré vznikajú priamo pred ním. Narastajúci nepokoj fotografky a pribúdanie temnoty sú neklamným znakom stupňujúcej sa depresie.

Pokračovanie recenzie: https://kultura.pravda.sk/divadlo/clanok/272947-recenzia-smutna-naha-fotografka/

 

ĎALŠIE RECENZIE:

https://static1.squarespace.com/static/52270e09e4b0ce8e36549463/t/52496318e4b0dcb06633ee1c/1380541208607/Untitled_recenzie_SK.pdf

 

VIDEOUKÁŽKA:

https://youtu.be/hTEcW4uXY94

 

VIAC O SLÁVE DAUBNEROVEJ:

https://slavadaubnerova.com/

 

Zdieľajte túto stránku
Top