PRESOV.DNES24: Mesto ožije divadlom: Akademický Prešov prinesie zadarmo špičkové produkcie

Mesto ožije divadlom: Akademický Prešov prinesie zadarmo špičkové produkcie

Naše mesto sa niekoľko dní stane mekkou divadla. Čítajte, čo všetko prinesie tohtoročný Akademický Prešov…

Akademický Prešov, Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska, patrí medzi jedinečné podujatia svojho druhu na Slovensku. Divadelná udalosť v Prešove bude písať svoj 52. ročník a láka na bohatý niekoľkodňový program.

Okrem vystúpení študentských divadiel (z Nitry, Prešova, Ružomberka, Bratislavy a Levíc) v rámci súťažnej kategórie, sa môžu študenti, ale aj všetci milovníci divadla zúčastniť na predstaveniach slovenských i zahraničných profesionálnych divadiel.

Ako lákajú organizátori, výnimočným zážitkom bude plenérová show poľského divadla KTO z Krakova o človeku 21. storočia, Everymanovi. Z Poľska tiež príde Teatr Kantor Wymiany Myśli s inscenáciou Stojím na scéne v duchu umeleckého dialógu s významným poľským divadelníkom Tadeuszom Kantorom. Maďarské divadlo Homo Ludens Project pricestuje so svojou interpretáciou Kafkovej Premeny. Po prvýkrát sa na Akademickom Prešove predstaví Divadlo Bolky Polívku s autorskou klaunériou Letem sokolím o veľkom priateľstve a boji o starú telocvičňu.

Zo slovenských profesionálnych divadiel sa môžu diváci tešiť na Slovenské národné divadlo uvádzajúce Hviezdoslavove texty pod názvom Časy, časy, mrcha časy, na Slovenské komorné divadlo Martin s inscenáciou Gogoľových Hráčov, na Divadlo P.A.T. a najlepšiu inscenáciu sezóny 2012/2013 Untitled Slávy Daubnerovej, ale aj na Slovenské divadlo v Londýne s dokumentárnou hrou Mami, čo si chcela? či inscenáciu Nič. A všetci svätí Divadla Lab (Divadelného štúdia Vysokej školy múzických umení v Bratislave).

,,Srdečne vás všetkých pozývame do divadla! A aby sme nezabudli, vstup na všetky predstavenia je voľný,“ odkazujú organizátori Akademického Prešova.

Titul. foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk