UNIPO PRESS: Akademický Prešov oslávi 52. ročník. Na čo sa môžeme tešiť?

Akademický Prešov oslávi 52. ročník. Na čo sa môžeme tešiť?

(Foto: ff.unipo.sk/ap)

Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov, Akademický Prešov, sa začne v pondelok 23. apríla a potrvá do štvrtka 26. apríla. Podujatie je každoročnou tradíciou a oslavuje už svoj 52. ročník. Popri súťažiach v umeleckých kategóriách si organizátori pripravili prehliadky tvorby domácej a zahraničnej divadelnej scény.

Akademický Prešov je v prvom rade súťažou, v ktorej sa študenti vysokých škôl (okrem študentov múzických vysokých škôl) prezentujú v štyroch kategóriách – pôvodná literárna tvorba (poézia, próza, esej), študentské divadlá, umelecký preklad a film. Z uvedených kategórií sa študenti môžu na poslednú chvíľu zapojiť do literárnej a filmovej kategórie.

Študenti súťažia v štyroch kategóriách. (Zdroj: ff.unipo.sk/ap)
Študenti súťažia v štyroch kategóriách (Foto: ff.unipo.sk/ap)

Ako sa môžete zapojiť

V kategórii pôvodná literárna tvorba organizátori prijímajú ucelené texty v slovenskom jazyku, ktoré neboli publikované. Môže ísť o prózu, poéziu alebo esej. Texty posielajte mailom na adresu martasouckova@gmail.com do stredy 18. apríla.

V kategórii film sa súťaží s krátkometrážným audiovizuálnym dielom na aktuálnu tému zo života súčasných mladých ľudí. Má ísť o amatérsky film s rozsahom 15 minút a jeho autormi by mali byť študenti odboru masmediálnej komunikácie. „Súťažiaci zašlú svoje filmové diela v digitálnej podobe na adresu: Centrum celoživotného a kompetenčného vzdelávania Prešovskej univerzity (PU) v Prešove, Ul. 17. novembra 15, 080 01 Prešov, do 18. apríla 2018,“ informoval TASR Miron Pukan, člen organizačného štábu.

Odborníci a vaša tvorba

Prínos Akademického Prešova spočíva najmä v spätnej väzbe pre autorov. Podujatie zahŕňa individuálne rozbory a hodnotenia, semináre a tvorivé dielne, ktoré majú na starosti kvalifikovaní odborníci na divadlo, film, preklad a literatúru z prostredia univerzity. Prostredníctvom nich sa študenti dozvedia, v čom sa majú zlepšiť, aby mohli vo svojej umeleckej tvorbe napredovať. „Z Akademického Prešova vyrástli mnohí dobrí autori – od nás sú to napríklad Ján Gavura, Peter Karpinský a Marcel Forgáč,“ uviedla Marta Součková, ktorá 19. apríla v rámci Prológu Akademického Prešova odprezentuje tvorbu prozaičky Vandy Rozenbergovej a poetky Evy Tomkuliakovej.

Príďte si vypočuť názor na vašu tvorbu od odborníkov. (zdroj: ff.unipo.sk/ap)
Príďte si vypočuť názor na vašu tvorbu od odborníkov (Foto: ff.unipo.sk/ap)

Súčasťou Akademického Prešova sú aj sprievodné podujatia, ktoré sa konajú v priestoroch vysokoškolského areálu Prešovskej univerzity, v Divadle Alexandra Duchnoviča a v Divadle Jonáša Záborského. Hosťami 52. ročníka festivalu budú domáce a zahraničné divadelné súbory (amatérske aj profesionálne), spisovatelia, prekladatelia a predstavitelia ďalších umenovedných disciplín. Z divadelných súborov sa môžeme tešiť na Slovenské národné divadlo a inscenáciu Časy, časy, mrcha časy; Divadlo Bolka Polívky z Brna, poľské divadlo Teatr Kantor Wymiani Myśli, levický Teáter Komika a ďalších.

Súťaž vyhlásilo Ministerstvo školstva SR, rektorát Prešovskej univerzity v Prešove, mesto Prešov, Fond na podporu umenia a Občianske združenie AP.

Chystáte sa na Akademický Prešov? My tam určite budeme. ?

Natália Turcovská

Zdroj: ff.unipo.sk/ap