Vysokoškoláci na týždeň ovládnu prešovskú umeleckú scénu

Počas nasledujúceho týždňa sa v Prešove koná Súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska – Akademický Prešov. Slávnostné otvorenie 51. ročníka tohto podujatia prebehne už dnes v priestoroch Historickej budovy Divadla Jonáša Záborského.

Študentské divadlá sa počas šiestich dní predstavia na rôznych divadelných scénach v Prešove. V tomto ročníku môžu vysokoškoláci súťažiť v kategóriách študentské divadlo, vlastná literárna tvorba, umelecký preklad a krátkometrážny film. Počas festivalu si budú môcť účastníci pozrieť i nesúťažné inscenácie profesionálnych a poloprofesionálnych divadelných zoskupení. Chýbať nebude ani improvizované podujatie Výpredaj spojené so súťažou Improliga.
NEDEĽA – 23. 4.

Hoci hlavná časť programu Akademického Prešova sa začína až v pondelok, účastníci sa naň môžu naladiť už dnes. Prológ k festivalu otvorí o 11.00 seminár o alternatívnom divadle, ktorý sa bude konať v priestoroch Študentského divadla FF PU. Večer sa na Malej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča predstaví Študentské divadlo VYDI pri UKF v Nitre. Nitrianski vysokoškoláci predvedú prvú inscenáciu zaradenú do súťaže tohtoročného festivalu s názvom Rusalka. Po predstavení bude nasledovať slávnostné otvorenie festivalu, na ktorom vystúpia umelci z bratislavského Štúdia L+S. S inscenáciou Starí Majstri sa o 18.30 v Historickej budove Divadla Jonáša Záborského predstavia majstri Milan Lasica a Martin Huba.
PONDELOK – 24. 4.

Počas pondelka sa na Malej a Veľkej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča predstavia hneď dve divadelné zoskupenia so súťažnými inscenáciami. Prvou je hra ŽiWhat? Život!, s ktorou sa v Prešove predstaví ďalší nitriansky divadelný zbor Divadlo Ja a My pri Katedre hudby PF UKF. Večer sa zase predvedie študentské divadlo Teáter Komika z Levíc s inscenáciou Kipling versus Thákur. Rovnobežné priamky.

V priebehu tohto dňa sa účastníci môžu prísť pozrieť aj na predstavenia profesionálnych zahraničných divadelných súborov. Zo susedných Čiech sa predstaví pražské divadlo ArtWay Theatre s hrou Borderline, ktorá zobrazuje príbeh úspešnej spisovateľky. Tá bojuje so svojou minulosťou a niekoľkými psychiatrickými diagnózami, aby mohla začať nový spokojný život. Svoje miesto na festivale bude mať aj divadelné zoskupenie z Litvy. Národné činoherné divadlo vo Vilniuse predstaví inscenáciu s názvom Dostojevského anjeli.

UTOROK – 25. 4.

Odborná porota bude v utorok hodnotiť súťažné príspevky v kategórii umelecký preklad. Odborný seminár sa bude konať v areáli Prešovskej univerzity. Po ňom sa účastníci budú môcť ísť pozrieť na ďalšie súťažné inscenácie.

Na Veľkej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča sa prestavia dve bratislavské divadlá, a to umelecký kolektív Uložiť ako s inscenáciou Pojednávanie vo veci Genesis a divadelný súbor Teatro EsPánico, ktoré predvedie adaptáciu bábkovej hry Teodor a Luna. Živí herci nahradia bábky v príbehu o ceste za lunou, ktorý predstavia v španielskom jazyku so slovenskými titulkami. Malá scéna privíta ďalších bratislavských vysokoškolákov, tentoraz z Bieleho Divadla, ktoré prinesie adaptáciu poviedky Leopolda Laholu – Pohreb Dávida Krakowera. Po nich sa predstaví Študentské divadlo FF PU s inscenáciou Uväznení…
STREDA – 26. 4.

V stredu je pre účastníkov pripravený dopoludňajší program, ktorý sa začína Dramafestom. Ide o podujatie, na ktorom divadelné súbory vystúpia v cudzích jazykoch. Nasledovať bude sprievod účastníkov mestom a stretnutie s primátorkou Andreou Turčanovou. Program bude spojený aj s podujatím UNIPO DAY.

Súťažne v tento deň vstúpi iba jeden divadelný súbor a to UNIS UMB z Banskej Bystrice. Herci predvedú inscenáciu Padlý K/kráľ, v ktorej ožijú modly a národní hrdinovia v múzeu. Počas tohto dňa sa nesúťažne predstaví niekoľko profesionálnych a poloprofesionálnych súborov, medzi nimi Spišské divadlo zo Spišskej Novej, popradský súbor Divadlo Commedia, ale aj Slovenské národné divadlo s inscenáciou Časy, časy, mrcha časy.
ŠTVRTOK – 27. 4.

Kategória krátkometrážnych filmov sa bude hodnotiť vo štvrtok. Prezentácia ocenených filmov sa uskutoční na Prešovskej univerzite v miestnosti 89. V tento deň predstavia súbory posledné dve súťažné inscenácie. V Divadle Alexandra Duchnoviča vystúpi Študentské divadlo FF PU s hrou Jána Jedrichovského – Storočie podľa Márie. Večer sa zase predstaví košický kolektív KA: Schau (Kollektive Aktion: Schauspiel) s inscenáciou Liebelei. Ide o príbeh o zakázanej láske medzi vydatou ženou a mladíkom Fritzom, ktorý bojuje nielen so sociálnymi konvenciami, ale aj sám so sebou.

Zaujímavou časťou programu je predstavenie Slovenského komunitného divadla v Londýne, ktoré prináša inscenáciu Akadémia pre ženy. Tá odkrýva mýty o najstaršom remesle na svete.

PIATOK – 28. 4.

Počas posledného dňa Akademického Prešova je pre účastníkov v priestoroch Študentského divadla FF PU v dopoludňajších hodinách pripravená prezentácia umeleckých workshopov. Popoludní sa účastníci budú môcť pozrieť na inscenácie profesionálnych a poloprofesionálnych divadelných súborov z Bratislavy. S hrou Wellness vystúpi Divadlo Stoka a inscenáciu S vylúčením verejnosti predvedie divadelný súbor Vysokej školy múzických umení. Pred oficiálnym ukončením festivalu môžu návštevníci ešte zájsť do Christianie a vypočuť si indie folk kapelu Cold Cold Nights. Galaprogram a vyhlásenie výsledkov Akademického Prešova 2017 sa začne o 21.00 v Divadle Alexandra Duchnoviča. Na záver sa predstaví poľské divadelné zoskupenie Teatr Przedmieście s inscenáciou Cesta.

Program tohtoročného Akademického Prešova je bohatý a určite si každý z nás vyberie to svoje. Unipo Press vám z festivalu bude prinášať čerstvé správy a informácie.

Zdroj: Unipopress Vysokoškoláci na týždeň ovládnu prešovskú umeleckú scénu

Zdieľajte túto stránku
Top