Festivalový denník APečkoviny_DS dNO: Hra na Boha
TRI ŠTUDENTSKÉ REFLEXIE NA INSCENÁCIU HRA NA BOHA:
Hra na Boha je odvážnym a vydareným počinom Lukáša Kubíka
Dňa 24. 4. 2023 sa v historickej budove Divadla Jonáša Záborského odohralo predstavenie Hra na Boha. Psychologický príbeh vraha, ktorý neľútostne zavraždil troch ľudí v námestovskom kostole v roku 1960, uviedlo dNO, nezávislé divadlo z Námestova. Divadelná hra Lukáša Kubíka, Daniely Kubíkovej a Ivany Kurčinovej Hra na Boha vzbudila veľký záujem u divákov aj kritikov a získala viacero ocenení na celoslovenských divadelných prehliadkach a festivaloch.
Hra je založená na skutočnej udalosti a sleduje príbeh vraha Jána J., ktorý bol chronický alkoholik, zlodej a násilník. V príbehu sa objavujú aj kresťanské motívy. Veľmi dobre napísaný text obsahuje veľa emócií a napätia. Herci sú skvelí a dokážu perfektne odovzdávať náladu celého príbehu. Zaujímavým prvkom je aj výber hudby, ktorá dokonale dopĺňa atmosféru a pomáha vnímať všetko to, čo sa deje na javisku. Diváci mohli počuť typickú ľudovú hudbu, ktorá evokovala tradičnú slovenskú kultúru.
Okrem zaujímavej témy sa diváci mohli tešiť aj z pôsobivej vizuálnej stránky inscenácie. Šikovne prepojené svetelné a zvukové efekty spolu s hudbou vytvárali dojem, ktorý významovo presne dopĺňal konflikty a neistoty v príbehu. Ten sa zameriaval na všetky aspekty kontroverzného prípadu, ktorý začína tým, že Ján J. sa rozhodne vykradnúť milodary z kostolných pokladničiek. Nastane zvrat a zavraždí troch nevinných ľudí. Ukazuje sa dopad tohto celého prípadu, názory spoluobčanov a nesmie chýbať ani názor cirkvi. Táto téma je veľmi citlivá a kontroverzná, ale Lukáš Kubík sa jej nebojí a ukazuje ju v celej jej komplexnosti.
Pútavý dej predstavuje zaujímavú reflexiu dvoch hlavných protivníkov, ktorí sú navzájom v konflikte – jednotlivec a štát. Obaja si myslia, že majú božie právo rozhodovať. Inscenácia sa odohráva v scéne, v ktorej výrazne dominujú témy života a smrti.
Hoci sa táto hra zameriava na kontroverznú tému, diváci ju môžu vnímať aj ako príbeh o sile viery a lásky. Môžeme sledovať mnoho vrstiev a pohľadov, poskytuje nám možnosť zamyslieť sa nad dôležitými otázkami týkajúcimi sa morálky, spravodlivosti a života.
Celkový dojem z predstavenia bol veľmi silný a intenzívny. Dlhé potlesky a ovácie na konci ukázali, že diváci boli spokojní a zaujatí. Divadlu sa podarilo priniesť vynikajúci zážitok, ktorý určite zanechal hlboký dojem na mnohých z prítomných.
Viktória Nováková
Študujem odbor mediálne štúdiá na Prešovskej Univerzite v Prešove. Vo voľnom čase, ktorého mám málo, sa snažím venovať čítaniu kníh, sem-tam maľujem, no najradšej hrám a počúvam zvuky klavíra a hudby. Taktiež rada cestujem a zaujímam sa o módu.
Kto bol ten Boh?
Po ôsmej hodine večernej sa milovníci divadla prvýkrát v rámci 57. Akademického Prešova stretli na pôde historickej budovy DJZ. Predstavili sa na nej tvorcovia z oravského divadelného súboru dNO (Divadlo Námestovo). Pred úvodom inscenácie sa divákom prihovoril a festival slávnostne otvoril aj poslanec a druhý viceprimátor mesta Prešov pán Mgr. Peter Krajňák.
Nasledovalo päťdesiat minút trvajúce predstavenie, ktoré sa začínalo pomerne pochmúrne. Po odtiahnutí opony sa na javisku zjavila skupinka ľudí, pomedzi ktorých sa presúval smerom dopredu kňaz s kadidlom. Všetci prítomní mohli cítiť tú špecifickú vôňu. Nasledovala spoveď – rozhovor ženy s Bohom. Inscenácia ďalej pokračovala štylizovaným opisom života mladého alkoholika Jána z Oravy. Nezainteresovaný divák spočiatku nevedel, či sa má skôr zamerať na postavu dievčaťa, ktoré sa objavilo v prvých minútach hry, alebo na dedinského pijaka Jána. Nakoniec sa predsa len stal hlavnou postavou deja Ján, označovaný iniciálou J. Réžia Lukáša Kubíka je pomerne dobrým počinom s pomerne podrobným opisom dedinského života. Počas viacerých momentov – aj v kombinácii s divadelnými prostriedkami ako techno párty/laserová šou (na zobrazenie delíria hlavnej postavy) či erotických chvíľ – sa dozvedáme o skutočnom probléme alkoholizmu. Dielo však nepoukazuje len na to, že len alkohol je zlý, ale tak, ako to prezentovala žena vyšetrovateľka, ktorá znázorňovala vtedajšie neprajné štátne zriadenie, že všetkého veľa škodí. V tomto príbehu, ktorý sa zakladá na skutočných udalostiach, o tom istotne niet pochýb – aj prehnané pitie alkoholu môže spôsobiť smrť nevinných ľudí. Presne tri obete si totiž vyžiadalo krviprelievanie v kostole v Námestove, kde Ján vraždil sekerou. Jeho jediným cieľom bolo akýmkoľvek spôsobom získať peniaze na pálenku. Rozhodol sa, že ulúpi peniaze z milodarov. To by však nebola divadelná dráma a tragédia, keby sa to neskončilo úmrtím neželaných hostí v kostole. Obeťami boli dve dedinské ženy a jeden muž.
V závere divadelnej inscenácie sa objavuje kritika cirkvi. Niet sa čomu čudovať, keďže sa dej inscenácie datuje do povojnového obdobia, presnejšie do roku 1960, kedy cirkev na území Slovenska nebola veľmi vítaná, nie to ešte chválená. Nasleduje slovné zavraždenie vraha Jána, nad ktorým sa zľutoval už iba miestny farár. Naskytá sa tak množstvo myšlienok a zamyslení plynúcich zo spomínaného záveru. To, či takýto súd bol správny, či sa takáto situácia dala nejako zvrátiť – ostáva, už len na uvažovaní divákov. A kto vlastne bol v priebehu päťdesiatich minút spomínaný Pán alebo poloboh? Bol to vždy opitý Ján alebo farár, alebo nebodaj žena vyšetrovateľka?
Sebastián Pončák
Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verenej dopravy.
Tmavá obloha a divadelné svetlá
Počas zamračeného pondelkového podvečera sme mali možnosť zažiť rôznorodé a očarujúce vystúpenia, ktoré obohatili divákov o nové zážitky.
Tretia inscenácia prvého festivalového dňa bola viac kontroverznejšia a dramatickejšia ako predošlé. Už len samotný názov Hra na Boha napovedal, že komédia to asi nebude. A ani nebola. Vystúpenie vyobrazovalo udalosť zo 60. rokov minulého storočia, ktorá otriasla celým Československom. Dej bol pútavý, efekty vhodne zvolené. Réžia a samotný herci odviedli veľký kus práce, ktorý stal za to.
Na margo: zaujalo ma, že hlavná postava prehovorila až na koniec, a to len dvoma celými vetami.
Sabína Sukovská
Som študentka gymnázia, ktorá miluje cestovanie a dobré knihy. Keď sa neučím, môžeš ma zastihnúť v hocijakej kaviarni s úžasnými ľuďmi. Rada niečo dobre upečiem, no samozrejme cvičeniu sa nevyhnem tiež.
Divadelný súbor dNO, Námestovo
L. Kubík – D. Kubíková – I. Kurčinová: Hra na Boha
HB Divadla Jonáša Záborského
20:00
Pondelok (24. 04. 2023)
réžia: Lukáš Kubík
Foto: Slávka Kmečová
Foto: Viktória Nováková