Deň prvý #FOTOREPORT Aryny Kniazevy

25. 4. 2022 (Pondelok)

15.00 / Libresso Books & Coffee

Univerzita literatúry

Koloman Kertész Bagala & Laco Kerata & Marek Vadas

Besedu pri príležitosti 30. výročia vydavateľstva KK Bagala s vydavateľom K. K. Bagalom a autormi L. Keratom a M. Vadasom v rámci programovej línie Univerzita literatúry moderovala Marta Součková.

Koloman Kertész Bagala

Legendárny vydavateľ dobrej slovenskej literatúry, organizátor literárnych a kultúrnych podujatí a súťaže Poviedka. Vydal viac ako 500 titulov.

Na 56. Akademickom Prešove sa predstavil spolu s autormi Lacom Keratom a Marekom Vadasom.

Laco Kerata

Laco Kerata sa narodil 1. januára 1961 v Novákoch. Je absolventom divadelnej réžie na Vysokej škole múzických umení, kde získal aj doktorát z dramaturgie. V roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom založili legendárne avantgardné Divadlo Stoka, v ktorom pôsobil do roku 2002 ako spoluautor a herec asi v pätnástich inscenáciách. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama. Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Je šéfrežisérom v Slovenskom rozhlase.

Vydal zbierky poézie Hriešny spánok a Prišiel som, videl som, zbierky drámy Rádiové hry a Večera nad mestoma zbierka poviedok Mám sa. Román Zlý herec, ktorý sa dostal v roku 2010 do finále ceny Anasoft litera a vyšiel aj v českom preklade. V roku 2013 mu vyšla zbierka poviedok Malédomov (druhé vydanie 2019)v roku 2014 román Ešte som tu a zostanem a v 2019 román Suché roky(2019). Jeho najnovšou knihou je zbierka poviedok Na okraji mojej hory (2020) a pri príležitosti autorových 60. narodenín vyšla reedícia zbierky poviedok Mám sa… (1. 1. 2021) v špeciálnej edícii pre pravákov aj pre ľavákov.

Marek Vadas

Marek Vadas je spisovateľ. Narodil sa v roku 1971 v Košiciach, vyštudoval slovenský jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zaujíma sa o Afriku a rád o nej píše. Debutovalzbierkou poviedok Malý román (1994, Prémia Literárneho fondu). Jeho ďalšími knižnými dielami sú: Univerzita (1996, spoluautor Eman Erdélyi), Diabol pod čapicou (2002, spoluautor Eman Erdélyi), Prečo sa smrtka smeje (2003), Liečiteľ (2006, Cena Anasoft litera), Čierne na čiernom (2013) a Zlá štvrť(2018). Je aj autorom troch kníh pre deti: Rozprávky z čiernej Afriky (2004, Cena Bibiany), Útek (2016) a Krutá Marta (2020). Preklady jeho diel vyšli v Česku, Poľsku, Maďarsku, Srbsku, Bulharsku, Slovinsku, Taliansku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei, na Ukrajine a vo Francúzsku.

Marek Vadas sa po troch knihách, odohrávajúcich sa v afrických kulisách, vrátil domov, aby sa voľne inšpiroval protirómskym pogromom v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928 a pozrel sa na udalosti očami priamych aj nepriamych obetí, svedkov i páchateľov. Jeho najnovšia zbierka poviedok má názov Šesť cudzincov (2021).

16.30 / MS DAD 

Divadlo KonJA, Košice

Martin McDonagh: Krásavica z Leenane

ON/súťažná inscenácia

Absolventi Konzervatória Jozefa Adamoviča sa predstavili s hrou írskeho dramatika Martina McDonagha. Divadelné hry veľkého európskeho dramatika 21. storočia šokujú a okúzľujú neprehliadnuteľným humorom. V hre Krásavica z Leenane nachádzame všetky prvky dramatikovej originálnej poetiky. Melodramatickú túžbu po šťastí umocňuje spletitosť vzťahov postáv, ktoré unikajú pred sivou realitou. Ide o nahliadnutie do temnejšej stránky človeka, ktorú má niekde hlboko ukrytú každý z nás.

INSCENÁCIA VHODNÁ OD 15 ROKOV. V INSCENÁCII SA POUŽÍVAJÚ EXPRESÍVNE VÝRAZY.

Realizačný tím: Lukáš Lipčák, Eva Sofia Baníková, Júlia Micíková, Peter Reviľák, Beáta Dubielová

18.30 / ES DJZ

Vzdelávanie divadlom – Storočnica slovenského profesionálneho divadla

Spišské divadlo, Spišská Nová Ves

Karol Horák: Štúr

OFF/hosť festivalu

V rámci programovej línie Vzdelávanie divadlom – Storočnica slovenského profesionálneho divadla sa predstavilo Spišské divadlo SNV so svojou štúdiovou inscenáciou Štúr. Štúr ponúka netradičný pohľad na jednu z najvýznamnejších osobností našich dejín a nastoľuje otázky o tom, do akej miery poznáme nášho národného buditeľa. Divák je svedkom divadla v divadle – herec stvárňujúci Štúra a šepkár sa stretli na skúške, aby si pred premiérou zopakovali texty. Realita sa prelína s obrazmi z inscenácie, herec je hercom i Štúrom zároveň. Lenže čo je zinscenované a čo skutočné? Čo je minulosť a čo prítomnosť? No predovšetkým, aký bol Štúr naozaj – v súkromí, na katedre, na sneme, v kaviarni i na plese, aký bol jeho životný a národný program, aký bol jeho vzťah k ženám a spolupracovníkom a ako možno chápať jeho slová a skutky? 

Autor divadelnej hry: Karol Horák / Réžia: Michal Babiak / Dramaturgia: Daniel Mališ / Scéna a kostýmy: Jaroslav Valek / Hudba: Martin Husovský / Choreografia: Viliam Mikula / Vytvarná spolupráca: Martina Ondovová / Pohybová spolupráca: Jozef Novysedlák / Lektorka dramaturgie: Sofia Skokanová / Osoby a obsadenie: Filip Štrba, Pavol Gmuca, Kristína Kotarbová

Autorka fotografií: Aryna Kniazeva

Text: Diana Laciaková

Zdieľajte túto stránku
Top