Festivalový denník APečkoviny_D Áčko: Trojkolka

Explózia pre trojkolku

 Zatiaľ čo mrholenie vonku ustávalo, milovníci kultúry sa stretli v komornom priestore Malej scény divadla Alexandra Duchnoviča. O pol desiatej večer sa tam konalo posledné predstavenie prvého festivalového dňa. Pod taktovkou režiséra Františka Baloga sa mierne unavený dav zabával a filozofoval počas takmer štyridsať minút trvajúcej divadelnej hry nesúcej názov Trojkolka


Príbeh hovoril o bezdomovcoch, ktorí potrebovali peniaze. Pretože to je to, čo hýbe dnešným, ale aj minulým či budúcim svetom. Jednoducho potrebovali zaplatiť za svoju trojkolku – na ktorej vozil Climando deti po mestskom parku. Zarábal si tak, no na dostatočné vyžitie to nestačilo. Po spomínanom parku sa prechádzal aj bohato vyzerajúci pán, ktorého pozorovala trojica v zložení spachtoša Apala, Climanda a depresívno-veselej ženy Mity, ktorá sa chcela spočiatku zabiť. Zavraždený je nakoniec nemenovaný pán, po ktorého smrti sa v sále vypínajú svetlá a po rozsvietení sa na scéne objavujú zakrvavené biele plachty. Zatiaľ čo si Apal leží poväčšine času v stane, Climando sa dáva do reči s dotieravým gitaristom v modrom odeve. Do deja vstupuje aj postava policajta, ktorý nevie povedať ani jedno jediné slovo zrozumiteľnou rečou. Herci sú preto zmätení a samotný policajt tiež.

 
 Dejová línia stiahne diváka nielen Climandovými monológmi, ale aj prestriedaním s hádkami s dotieravým gitaristom, ktoré ani nedávajú zmysel, ale sú jednoducho, absurdne vtipné. Vyvrcholenie a zápletka prichádzajú akoby narýchlo. Tichý Apal, ktorý väčšinu hry prespal v modrom stane, zasiahne do deja odpálením bomby. Či explóziu alebo teroristický útok, ktorý bol neraz pomenovaný a spomínaný aj počas hry, niekto prežil, nevedno. Možno iba španielsky autor hry Fernando Arrabal vie o skutočných osudoch hlavných postáv viac.

Sebastián Pončák

Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verenej dopravy.

Súbor: D Áčko – Divadlo actor Košice

Názov: Trojkolka

Čas: 21:30

Dátum: 24. 4. (pondelok)

Foto: Slávka Kmečová

Zdieľajte túto stránku
Top