Festivalový denník APečkoviny_Divadelné prechádzky: Prešov

Prológ: úvod Akademického Prešova

Málo oblačnosti a teplé jarné počasie vylákalo viacerých Prešovčanov do ulíc. Pridal sa ešte slabý vietor, ktorý pomyselne privial ďalší ročník Akademického Prešova.

Niekoľkočlenná skupina milovníkov kultúry a divadla sa zišla na úvodnom podujatí festivalu. Pod záštitou Divadelného ústavu sa o 15:30 začala Divadelná prechádza: Prešov po historickom centre mesta. Spolu so sprievodcom Lukášom Kopasom sme začali prechádzku objavovaním Starej mestskej školy (dnešné Centrum regionálnych dokumentov Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove). Neskôr sme sa presunuli k budove Evanjelického kolégia, ktoré nie vždy patrilo evanjelikom. Udalosti a významné osoby pripomína presne desať pamätných tabúľ. Málokto vie, že okrem pomníka obetiam Caraffovho krvavého súdu z roku 1687 spolu s pamätnou tabuľou s menami popravených sú na budove umiestnené aj pamätné tabule pripomínajúce Jána Amosa Komenského a jeho prešovský pobyt v roku 1654 alebo vplyvy P. O. Hviezdoslava na mesto Prešov.

Po takmer polhodinke sme sa presúvali úzkymi bočnými uličkami k Divadlu Alexandra Duchnoviča, ktorého vznik sa datuje do povojnového obdobia, do roku 1945. Od Lukáša Kopasa sa dozvedáme, že divadlo je aj v dnešných časoch len v podnájme, pretože celý objekt, v ktorom divadlo sídli, patrí katolíckej cirkvi.

Návštevníci podujatia sa zatúlali aj do podniku Agát. Naskytá sa otázka, akú spojitosť má krčma a divadlo? Jednoduché vysvetlenie: Vasiľ Turok-Heteš, ktorý bol dramaturgom Divadla Alexandra Duchnoviča, má v spomínanom podniku svoju pamätnú tabuľu. Jedným z aspektov života divadelnej bohémy bolo totiž stretávanie sa v mimodivadelných priestoroch – symbolicky vyjadrené naliatym pohárikom položeným na čiernej pamätnej tabuli. Nikto sa nenapil, nikto si nič neobjednal, preto sme sa pomaly presunuli do mestského parku k buste Jonáša Záborského. Odliatok hlavy „národného hriešnika“ je totiž umiestený v objatí stromov a kvetov práve v blízkosti Neptúnovej fontány. Meno Jonáša Záborského nesie jedno z prešovských divadiel. Pri prvej z jeho budov, tej historickej, sme sa pristavili na niekoľko minút. Jedných zaujímalo rozprávanie o divadle, iných samotná stavba. Putovanie pokračovalo po Slovenskej ulici k novej budove Divadla Jonáša Záborského. Cestou sme stratili dvojicu účastníkov – či sa pobrali do krčmy Agát, alebo ich exkurzia nudila, nevedno.

Divadelná prechádzka skončila po takmer dvojhodinovom putovaní a každý poberal svojou cestou.

A čo vy? Plánujete prísť na nejaké podujatie v rámci festivalu Akademický Prešov?

Autor: Sebastián Pončák

Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verenej dopravy.

UNIVERZITA DIVADLA

Divadelné prechádzky: Prešov

Miesto: Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava

Čas: 15:30