Festivalový denník APečkoviny_Gaffa/Innenhof: Dedina

Dedinská Mária

O 21:00 sa vo Wave začína posledné predstavenie tretieho festivalového dňa. One woman show Márie Ševčíkovej vtipne a kriticky poukazuje na dedinské mravy a problémy.  
Na scénu prichádza s bublinovou fóliou, v ktorej skrýva rôzne predmety objavujúce sa v takmer hodinu trvajúcej performance. Postupne sa odhalí, vyzlečie sa do spodnej bielizne a znova sa odieva – do čiernych šiat. Na pódiu sa objavujú rožky, párky, sviečky a dokonca aj zemiaky. Rituál šúpania zemiakov vykonáva protagonistka nechtami a neskôr zemiaky ničí kladivom. Popritom počujeme hlas z reproduktora, filozofické myšlienky, na ktoré sa nežiada odpoveď, stačí zamyslieť sa. Je to žena herečka, no tiež prosté dievča z východnej Európy, tak čo iné dokáže, ako ponúkať rožok s párkom a množstvom umelo pridanej soli? Autorka sa hrá so spoločenskými predsudkami.      
Následne sa celou sálou ozýva monotónny a uspávajúci hlas z obecného rozhlasu vypovedajúci o kultúre dediny. Svetelná šou a pomyselná cesta po Kysuckom regióne sú predzvesťami herečky v nemocnici. Metaforizovaný priebeh endoskopie sa odráža v pomyselnej ceste vlakom s oznamovaním zastávok, niektorých aj na znamenie, cez tráviacu sústavu. Záverom je, logicky, konečník. Každý musí tú svoju dedinu nejako stráviť.

Hra sa skončila samozrejmým potleskom.    

Autor: Sebastián Pončák

Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verejnej dopravy.

Gaffa/Innenhof: Dedina

Dátum: Streda (26. 4.)

Miesto: Wave

Čas: 21:00

Zdieľajte túto stránku
Top