Festivalový denník APečkoviny_KonJA: Svätá Jana

Moderná Jana z Arcu

         Košické konzervatórium si pre záujemcov umenia pripravilo inscenáciu na motívy Jany z Arcu. Koncepcia inscenácie vychádzala z moderných divadelných postupov. 
         Hra sa začína príchodom štyroch dievčat na scénu, hlásia sa hlavnému veliteľovi rytierov. Sú pripravené bojovať za Francúzsko. Prvky opery, muzikálu, operety a nakoniec aj drámy sa miešajú v polhodinovom predstavení. Na scéne sa ukáže aj miestny farár (jediný mužský herec), ktorý kritizuje zmýšľanie Jany z Arcu. Tá je stvárnená všetkými dievčatami naraz. Päť stoličiek na scéne a ženy sa po krátkej niekoľko sekundovej odmlke v zákulisí obliekajú do šiat: už nie sú len tak jednoducho odeté, už ukazujú tú pravú a žiadanú ženskosť a jej tvár. 
         Záver inscenácie tvorí scéna odchodu Jany na druhý svet – inscenátori ju stvárnili aj pomocou múky, ktorá na tvári a na tele evokovala posmrtný život.

Autor: Sebastián Pončák

Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verejnej dopravy.

Foto: Slávka Kmečová

Zdieľajte túto stránku
Top