Festivalový denník APečkoviny_SKD Martin & MDP: Iokasté

Nejaká pasívna žena

Scéna: Kaviareň. Pri stole sedia traja muži: Chlap, Donald Trump a Andrew Tate. Diskutujú o nápadoch na novú hru.

Chlap: (Prechádza okolo stola.) Snažím sa vymyslieť novú hru, ale nemôžem nájsť žiadnu inšpiráciu. 

Andrew Tate: Rozmýšľal si, že by si sa obrátil ku klasike?

Chlap: (Ožije.) To je neoriginálny dobrý nápad. Možno grécka mytológia? 

Donald Trump: (Posmešne.) Grécka mytológia? 

Chlap: (Prevracia očami.) No, mohol by som povedať o kráľovi Epidovi, ale dať tomu názov Iokasté. Je to veľmi moderné. 

Andrew Tate: (Prikývne.) Áno, je to tragická postava. 

Chlap: (Nadšene.) Presne tak! A rozmýšľam, že z nej urobím feministku, vieš, dám jej viac príležitostí. 

Donald Trump: (Sarkasticky.) No super. Ďalšia feministická hra. Čo bude ďalej, hra o volebnom práve žien? 

Chlap: (Ignoruje ho.) Ale ide o to, že úloha Iokasté je pasívna a príbeh je o mlčaní ženy v mužskom mýte. Takže to chcem nahradiť. 

Andrew Tate: (So záujmom.) Ako to chceš urobiť? 

Chlap: (S úsmevom.) No, Iokasté nebude hlavnou postavou. Objaví sa až na konci. Namiesto toho bude hra komentárom k mužsky orientovanému príbehu. 

Donald Trump: (Posmešne.) Takže napíšeš feministickú hru, v ktorej prakticky nebudú hrať ženy? 

Chlap: (Vrhne naňho pohľad.) Je to paradox, ale o to ide. Hru napíšu výlučne muži, ale bude komentovať absurditu mužského pohľadu. 

Andrew Tate: (S úsmevom.) To sa mi páči. Je to satirické. A pravdivé. 

Chlap: (Prikývne.) Presne tak. Vysmieva sa to myšlienke mužského feministického písania a samotnej predstave o tom, čo znamená byť mužom v modernej spoločnosti. 

Donald Trump: (Posmešne.) Márnite svoj čas. Nikto sa nechce pozerať na takúto hru. 

Chlap: (S úsmevom.) To ešte uvidíme. 

Keď pokračujú v diskusii, dej sa presunie na Iokasté, čašníčku v kaviarni, ktorá mlčky odpočúvala ich rozhovor. Tvári sa zahanbene, keď si uvedomí, že aj v 21. storočí v rozprávaní stále dominujú muži. V momente zúfalstva siahne do vrecka a vytiahne mačetu. Dej sa vracia k trom mužom, ktorí pokračujú v živom rozhovore, zatiaľ čo Iokasté kráča k nim. Hra sa končí, keď Iokasté bodne Chlapa a on padne na zem a v diaľke zavýjajú sirény.

Autorka: Aryna Kniazeva

Študujem samu seba. Milujem mamu a otca. Každý deň zjem aspoň jeden pomaranč.

Ako sa z gréckej tragédie stáva československá dráma

    Iokasté je umelecký projekt profesionálnych tvorcov z Prahy a Martina. Inscenácia prepojila starovekú grécku drámu a tragédiu s novodobými postavami a problémami v spoločnosti. Humorne je zahraná fraška a paródia v podaní slovenskej herečky Jany Oľhovej zo Slovenského komorného divadla v Martine. Mužskú maskulinitu zasa znázorňuje rozprávač a herec Petr Konáš. 

      Moderné stvárnenie Antigony od Sofokla či peripetie s bájnou Sphinx a jej hádankou sú prepojené s explicitnými, ale trefnými provokáciami smerom k politikom zo svetového, ale aj domáceho diania. Oidipus sa nakoniec ukáže ako inteligentný muž, ak nie najinteligentnejší v hre. On uhádne spomínanú hádanku, ktorej odpoveďou je antropo (človek). Zatiaľ čo herci hrajú svoje roly a rozprávajú príbehy skĺbené do jednej hry, v pozadí tvorí výtvarník Juraj Poliak zo sadrových odliatkov portrét samotnej Iokasté. 

        Aby toho na hercov nebolo málo, okrem textov a postoja sa musia vysporiadať so šikminou na javisku a dokonca aj s čiastočným aktívnym zapojením sa do tvorby sadrových odliatkov. Inscenácia sa končí po viac než hodine za obrovského potlesku takmer plnej a natešenej sály Divadla Alexandra Duchnoviča. V priestoroch Veľkej scény sa medzi bežnými divákmi nachádzajú aj herci z prešovského Divadla Jonáša Záborského či iných divadiel a kultúrnych inštitúcií. Bolo by viac než zaujímavé vedieť ich pohľady a názory na hru. Nechali sa inšpirovať, zaujalo ich to alebo zbadali na pár okamihov konkurenciu?

Autor: Sebastián Pončák

Sebastián Pončák

Stredoškolský študent, kaviarenský povaľač, milovník prírody a jedla. Extrovert, ktorý nikdy neobsedí doma a neznáša nudu. Amatérsky umelec, spevák, meteorológ a, samozrejme, cestovateľ. Nie je deň bez pohybu, či už na bicykli, alebo prostredníctvom verenej dopravy.

Slovenské komorné divadlo Martin a Městská divadla pražská Praha (SR – ČR)

Lukáš Brutovský: Iokasté

Miesto: Veľká scéna Divadla A. Duchnoviča

Čas: 18:30

Deň: Utorok (25. 04. 2023)

Foto: Patrik Čech

Foto: Karolína Kollárová

Zdieľajte túto stránku
Top