Festivalový denník APečkoviny_Vlastná literárna tvorba

Na hodnotenie literatúry je všetok čas málo

Kto si raz sadne s literatúrou, ten si od nej len tak neodsadne. O tom sme sa presvedčili na pondelkovom rozborovom seminári v kategórii vlastná literárna tvorba, ktorý sa konal v zasadacej sieni dekanky Filozofickej fakulty. Porotu tvorili „dvojičky“ Marta Součková a Ján Gavura. Jej súčasťou bol aj Peter Karpinský a tiež Peter Milčák, ktorý bol prítomný prostredníctvom aplikácie Teams. Rovnakou formou komunikovali aj súťažiaci, ktorí sa nemohli dostaviť prezenčne. 

Hlas zachrípnutého Petra Milčáka a zbytku „online sprostredkovaných“ vychádzal z reproduktora, evokujúc hlas virtuálneho asistenta Alexa. V jednom momente som ho dokonca chcel poprosiť, aby vypol klímu, ale prejav literárneho vedca mi pripomenul, o aké zariadenie v skutočnosti ide. Porotcovia Peter a Ján (ako mená apoštolov) rozoberali aj básne so spirituálnou či sakrálnou tematikou. Gavura si výnimočné verše súťažiacich zvýraznil zelenou farbou a tie, ktoré „ťahali báseň dole“, žltou. Počas hodnotenia študentských textov sa snažil „zamaľovať“ riadky, ktoré Milčák vyzdvihol, no následne ich zhodil, a tak Gavura menil farby ako okresy počas rozmachu koronavírusu. Pri jednej z analýz zaznela veta, že „tento rozbor je nadlho“. Po troch hodinách som začal uvažovať, či to náhodou nebola predpoveď budúcnosti. 

To najviac potrebné bolo však vypovedané. A to nepotrebné sa zväčša skrývalo vo veršoch študentov. Čas sú prázdne presýpacie hodiny, ak ide o srdcové záležitosti. O poézii sa básnilo od 13:00 hodiny do necelej 18:00. Treba snáď iný dôkaz?

Autor: Martin Bujňák

Gýčový pohár, ktorý som dostal na narodeniny ma opisuje ako tajomného a atraktívneho. Tvárme sa, že to nehovorí o všetkých menách. Popravde však chválenie sa nie moja šálka kávy. Som študentom mediálnych štúdií v Prešove a vo voľnom čase robím rap, lebo mi nie je do spevu (v skutočnosti preto, lebo spievať neviem). 

Názov: Rozborový seminár v kategórii vlastná literárna tvorba 

Miesto: Zasadačka FF PU

Čas: 13:00

Dátum: Pondelok (24. 4.)

Foto: Zuzana Balenčinová

Zdieľajte túto stránku
Top