unipo-press.sk: Akademický Prešov (štvrtok)

Štvrtkové popoludnie v rámci Akademického Prešova bolo skutočne pestré. Dôležitým momentom bola prezentácia študentských filmov a ich hodnotenie odbornou porotou.

Na pôde našej univerzity sa v rámci Akademického Prešova vo štvrtok o 15.00 uskutočnila prezentácia ocenených filmov s hodnotením poroty. V miestnosti 89 sa tak študenti, ktorí svoje filmy zapojili do tohto ročníka súťaže, mohli dozvedieť názor odborníkov – komisiu, ktorá posudzovala študentskú tvorbu, tvorili Jozef Puchala, Juraj Rusnák a František Franko.

„Film je tímová aktivita, kolektívne dielo.“

Do súťaže bolo prihlásených päť príspevkov, štyri z košickej UPJŠ a jeden z Prešovskej univerzity. Žánrovo šlo o naozaj širokú škálu – od dramatických scén cez rozhovory až po ťažkú tému vrážd v literatúre či spravodajstvo.

Študentov zaujímalo najmä to, ako sa k hodnoteniu stavia porota. „Ak sa páči divákom, odpúšťajú mu aj technické chyby. Nevyhrá ten, kto má najmenej chýb, ale ten, ktorý je najúprimnejší,“ prezradil František Franko.

Juraj Rusnák pridáva: „Ja oceňujem istú študentskú kvalitu a študentské hodnoty, ktoré sa do filmov dostali. Po dopozeraní som sa cítil mladší!“ Pri zhrnutí kritérií Jozef Puchala spomenul aj literárneho vedca a vysokoškolského profesora Stanislava Rakúsa:

„Dobré dielo je vtedy dobré, keď je také, aké má byť.“

Táto tautológia síce zúčastneným vyčarovala úsmev na tvári, no len potvrdila, že „…každý film musí mať atmosféru, pocit,“ ako tvrdí František Franko, na čom sa v podstate zhodla celá odborná porota.

Priestor dostali aj študentské otázky a poznámky. Autori z UPJŠ sa vyjadrili: „Bol to experiment, počas ktorého sme sa naučili veľa. Najmä to, čo znamená synchronizovať sa a dopĺňať sa.“

Tým potvrdili slová Juraja Rusnáka, ktorý počas besedy označil práve vysokoškolský priestor za synonymum platformy pre kreativitu. Ako sa ale porota rozhodla oceniť kreativitu zapojených diel od študentov, sa dozviete dnes na Veľkej scéne Divadla Alexandra Duchnoviča o 21.00 na Galaprograme a vyhlásení výsledkov AP 2017.

Zdroj: Unipopress

Zdieľajte túto stránku
Top